ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ НАШИХ ПАЦІЄНТІВ

Пояснення термінів про трансплантацію кісткового мозку

Трансплантація кісткового мозку (правильніше казати трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин) – це процедура введення кровотворних (гемопоетичних) клітин в організм пацієнта (внутрішньовенно).

Трансплантувати (пересадити) можна власні клітини (аутологічна, аутоТГСК) та чужі (алогенна трансплантація, алоТГСК). З медичної точки зору обидва ці типи трансплантації дуже відрізняються – за філософією самої процедури, їх лікувальною метою та складністю післятрансплантаційного періоду. При аутологічній трансплантації іноді навіть не використовують термін “трансплантація стовбурових клітин”, його заміняють терміном “підтримка аутологічними стовбуровими клітинами”, що більш точно передає суть процедури.

Високодозова хіміотерапія (кондиціонування, ВДХТ) – хіміотерапія, яка проводиться пацієнту перед трансплантацією. Мета ВДХТ при ауто- та алоТГСК зовсім різна.

При аутоТГСК – ВДХТ і є найголовнішою процедурою, яка вбиває залишкові клітини пухлини, які ще можуть бути після проведення основної терапії. Чим вища доза хіміопрепаратів, тим більше клітин пухлини гине. Тому і придумали ВИСОКОДОЗОВУ ХТ. Окрім того, гинуть клітини кісткового мозку, адже вони дуже швидко діляться і є чутливими до впливу ХТ. Тому і придумали спершу заготовите стовбурові клітини, а потім повернути їх пацієнту. Трансплантація стовбурових клітин необхідна для зменшення кількості та тяжкості ускладнень після проведення ВДХТ.

При алоТГСК – найголовнішою процедурою є сама трансплантація, адже клітини донора, які ніколи не були знайомі з пухлиною, знищують її набагато ефективніше від власних імунних клітин. А ВДХТ потрібна аби знищити свій “неефективний” кістковий мозок та створити простір для донорського.

Є декілька джерел стовбурових клітин, які можуть використовуватися як при аутологічній, так і при алогенній ТГСК. Найрозповсюдженіше джерело – це ГСК периферичної крові. Також можна набирати клітини самого кісткового мозку (проводиться пункція тазової кістки, під час якої кістковий мозок набирається у шприци, а потім спеціальним чином готується до трансплантації) та кордову (пуповинну) кров (проте одного забору вистачає на трансплантацію лише маленьким дітям).

При алоТГСК стовбурові клітини можуть отримати від родича (в ідеалі брати-сестри, адже в цьому випадку є найбільша вірогідність генетичної сумісності клітин). В такому випадку ТГСК називають родинною. Якщо донор не рідна людина – це неродинна трансплантація. Окремо виділяють гаплоідентичну трансплантацію – тоді донором є батько-мати-дитина. Тоді вірогідність зіставності генів 50 %, але є певні технічні переваги у застосуванні цього методу.

1. Питання: Високодозова хіміотерапії та цікавинки під час її проведення

Відповідь : В залежності від діагнозу є дещо різні режими кондиціонування (високодозової  ХТ). Буває так, що за півгодинки відстрілялися та й усе, дарма що високодозова, а є такі, що 5 діб медичний персонал та пацієнти працюють.

Цікавинка 1.

Є такий препарат у високодозовій ХТ – мелфалан. Від нього буває страшненький мукозит (запалення слизової шлунково-кишкового тракту). Так розумні люди придумали – розсмоктувати та ковтати дрібненький лід, трохи до мелфалану, під час та ще трохи, після нього. Разом 60-90 хв. Буває дуже весело!
Відкапали собі курс та чекаємо трохи, поки хіміопрепарати будуть робити свою важливу справу – руйнувати останні “оплоти” пухлини. А як їх корисна дія завершиться, можна і переливати стовбурові клітини. Буває це через 12-48 годин після завершення кондиціонування, в залежності від того, який саме був режим.
Урочисто дістаємо заморожені клітини з холодильника, розігріваємо їх теплою водою й капаємо звичайнісінькою крапельницею. В один день, якщо їх небагато. Або у два, якщо назбирали багатенько пакетів.

Цікавинка 2.

Хотіли в дитинстві їсти необмежено цукерочки, а мама-тато не давали? Ось Ваш зоряний час – поки клітини переливаються та повертаються на історичну батьківщину – кістковий мозок – пацієнт інтенсивно та безконтрольно розсмоктує цукерочки, жує м’ятну жуйку. Якщо того не робити, то від димексиду (а звідки він тут – дивіться учорашню публікацію) буде в роті дещо недобре. А свіжий подих полегшує розуміння, як ми пам’ятаємо.
А тепер запасаємося терпінням і чекаємо поки клітини розселяться в нових кімнатках у кістковому мозку та почнуть плодити всі-всі клітини крові. Як правило, це відбувається на 10-14 день. (Рахуємо від дати переливання стовбурових клітин).

2. Питання: Аутологічна трансплантація при Лімфомі Ходжкіна.

Відповідь: «Якщо при множинній мієломі ми говорили про “досягнення ремісії” та дуже скромно про “одужання”, тут ситуація – геть навпаки. Рецидив – це погано, проте при лімфомі Ходжкіна (ЛХ) і у рецидиві, нашою метою є повне одужання від захворювання. А проведення ВДХТ + АТГСК є найважливішим кроком до цього! І саме при цьому захворюванні, трансплантація дає найбільш переконливі переваги. Якщо вірогідність несприятливих подій (розвиток другого рецидиву або смерті пацієнта) без трансплантації сягає 65-90 %, то з нею лише 45-50 %! Отже вірогідність вилікуватися майже в 2 рази більше!!!

3. Питання: Чи можна обійтися без аутотрансплантації?

Відповідь: ВДХТ + АТГСК досі лишається найбільш визначним етапом лікування, який дає найвищі шанси на одужання або, принаймні, на досягнення тривалої ремісії.
Надалі ми розглянемо ефективність цього методу при різних захворюваннях і розпочнемо з множинної мієломи. При цьому захворюванні аутоТГСК проводиться в першій лінії терапії. Тобто, після проведення 3-4-6 курсів ХТ з талідомідом, бортезомібом, леналідомідом або іншими препаратами та при досягненні хоча б часткової відповіді, можна переходити до аутоТГСК.
Чим краща відповідь на стартову ХТ, тим краще подіє і ВДХТ.
Проведення ВДХТ + АТГСК при множинній мієломі дозволяє збільшити частоти повних ремісій (найкраща відповідь – немає жодних ознак хвороби) з 48 % до 59 %, а час до розвитку рецидиву подовжується на 12-14 місяців. Інколи необхідно проводити 2 трансплантації підряд – це дасть більше шансів на досягнення тривалої відповіді. Частина з цих пацієнтів не матиме рецидиву і, як ви можете здогадатися, більше таких серед пацієнтів, які отримали трансплантацію. Також вчені порівняли ефективність лікування, якщо провести АТГСК одразу після досягнення відповіді на терапію (в першій лінії), або якщо зробити це у рецидиві. Виявилося, що при множинній мієломі цю терапію слід проводити саме у першій лінії! А потім можна і у рецидиві… І які б нові препарати у лікуванні множинної мієломи не виходили на ринок, учені з усього світу досі підтверджують, що застосування ВДХТ +АТГСК – є обов’язковим та чи не найбільш важливим етапом терапії цього захворювання!

4. Питання: Де і коли робити аутоТГСК?

Відповідь: В Україні у декількох центрах проводять ВДХТ + аутоТГСК. Для діток з гематологічними захворюваннями – ОХМАТДИТ, з солідними пухлинами – Національний інститут раку України. Для дорослих – Київський центр трансплантації кісткового мозку та Національний інститут раку. З часом мають почати проводити це лікування у Черкасах, Львові, Харкові, Дніпрі, Одесі і ін. (Якщо не назвали когось або дописали чужі заслуги – вибачте.) А поки реально і продуктивно працюють ОХМАТДИТ, КЦТКМ та НІР.
У дорослих проведення ВДХТ + аутоТГСК показано пацієнтам з множинною мієломою та амілоїдозом в першій (або наступних лініях терапії), пацієнтам з рецидивом або рефрактерною формою лімфоми Ходжкіна, рецидивом або рефрактерними формами агресивних В-клітинних неходжкінських лімфом (не в усіх випадках), пацієнтам з агресивними Т-клітинним лімфомами в першій лінії або в рецидиві, солідними пухлинами (гермінальні пухлини).
Незважаючи на прогрес у лікуванні кожного з цих захворювань, ВДХТ + АТГСК досі лишається найбільш визначним етапом лікування, який дає найвищі шанси на одужання або, принаймні, на досягнення тривалої ремісії. Грубо кажучи, якщо вибирати на що варто витратити кошти у лікуванні – найбільш доцільно витрачати їх на ВДХТ + АТГСК, адже цей метод своєчасно застосований дає найбільший “виліковуючий” потенціал.

5. Питання: А навіщо взагалі проводити трансплантацію стовбурових клітин?

Відповідь: Тут знову вимальовується різниця між алогенною та аутологічною ТГСК. Зараз будемо говорити лише про алогенну.
Якщо мова іде про алогенну трансплантацію, то для багатьох гематологічних та онкогематологічних захворювань цей метод є ЄДИНИМ способом ВИЛІКУВАТИСЯ. Окрім лейкемій, мієлодиспластичного синдрому (та інших онкогематологічних захворювань), він може використовуватися при лікуванні апластичної анемії (та ще деяких рідкісних неонкологічних захворювань). Також алогенна трансплантація показана деяким пацієнтам з лімфомами (у яких виник рецидив після аутологічної трансплантації, яким вона не може бути проведена (не вдалося зібрати аутологічні стовбурові клітини), або які геть не відповідають на інші види терапії.

У кожному випадку слід дуже ґрунтовно зважити всі ЗА і ПРОТИ. АлоТГСК проводять лише “молодим” (в кожній країні це поняття різниця) та “здоровим” (існують спеціальні шкали для визначення цього поняття, проводяться додаткові обстеження).
Адже алоТГСК є дуже складним (токсичним) та дорогим методом терапії. Якщо при аутоТГСК усі ускладнення аналогічні звичайній ХТ, проте більш виражені, то при алоТГСК є певний перелік особливих ускладнень обумовлених, як глибоким пригніченням імунітету, так і “реакцією трансплантат проти господаря”.
Вірогідність смерті від даного виду терапії може сягати 50 % (для порівняння – вірогідність смерті від пухлини сягає до 100 %).

P.S.: більш детальну інформацію Ви можете отримати на сторінці лікарів відділення онкогематології НІР України на Facebook: «Отделение онкогематологии Национального института рака МЗ Украины».