Метод CAR T-клітинної терапії рятує хворих з лейкозами

Одним зі справжніх проривів останнього часу в онкології фахівці називають метод CAR T-клітинної терапії, який вже врятував багатьох хворих з лейкозами. І сам по собі, від початку і до кінця, справжня наукова фантастика XXI століття.

Про цей чудо-метод в світовій пресі пишуть не інакше, як про нову еру в лікуванні раку. Один з авторів методу – Мішель Саделайн, керівник центру клітинної інженерії в Меморіальному онкоцентрі ім. Слоана-Кеттерінг в Нью-Йорку. Терапію за новою системою там пройшли вже більше 300 чоловік.

Мішель Саделайн, імунолог, директор центру клітинної інженерії Меморіального онкологічного центру ім. Слоуна-Кеттерінга в Нью-Йорку: «У перших клінічних випробуваннях брали участь дорослі пацієнти, яким залишалося жити від кількох тижнів до кількох місяців. І вже у перших п’яти хворих ми спостерігали дивовижні результати. У всіх хвороба пішла в повну ремісію. Тобто, рак не виявлявся навіть самими чутливими засобами, які у нас були».

Працює метод так: з крові пацієнта виділяють лімфоцити. Це – головні клітини імунної системи в організмі людини. Вони борються не тільки з зовнішньою інфекцією – вірусами і бактеріями, але і з внутрішніми ворогами – пухлинами. На спеціальному обладнанні лімфоцити пацієнта генетично змінюють, постачають спеціальними рецепторами, які допомагають розпізнавати ракові клітини і знищувати їх.

Мішель Саделайн: «У ракових клітин є дивовижна здатність ховатися від імунітету. Вони прикидаються здоровими. Але ми звернули увагу, що на їх поверхні є особлива молекула. І вирішили налаштувати лімфоцити проти цієї молекули так, щоб вони знищували всю її клітину-носія. І в результаті ми навчили імунну систему боротися з раком».

Метод не масовий, а тому поки дуже дорогий. У деяких клініках США вартість лікування доходить до мільйона доларів. Правда, підходять пацієнти тільки з двома видами пухлин, проти яких метод працює краще за все, – гострим лімфобластним лейкозом і B-клітинною лімфомою.

За матеріалами ЗМІ